Простота, естественост, светлина, спокойствие, автентичност… също море на две крачки и хубаво време. Всички тези характеристики, които винаги са определяли средиземноморския начин на живот, насърчиха собствениците на тази вила да потърсят ваканционен дом на левантинския бряг Те откриха Ca la Vista в Хавеа, Аликанте , и моментално се представиха там през летния сезон. Разбира се, построена преди десетилетия, беше очевидно, че къщата се нуждае от нещо повече от настройка.Интериорният дизайнер Джесика Батай, на когото е възложен проектът, ни разказва как е бил напълно обновен: "Ca la Vista се намира в Хавеа, по-специално в района на Балкон ал Мар. Собствениците се влюбиха в местоположението, няколко на минути с кола от различни заливи и плажове - като El Arenal или La Granadella-, но достатъчно далеч, за да се насладите на спокойствието и прекрасната гледка към морето и фара на Cabo de La Nao.¡ Този нос е първият, който вижда изгрева на полуострова! Собствениците от чуждестранен произход търсеха втори дом, за да се насладят на средиземноморския начин на живот и качеството на живот, което Хавеа предлага по време на ваканциите им.“

Това стълбище вече е съществувало в оригиналната къща, но е актуализирано с полирано циментово покритие, заоблени ръбове и боядисване на стените с вар, следвайки естетическата линия на Средиземноморската традиция

Басейнът е реставриран и покрит с тюркоазено синя плочка и работи със солена вода. За терасата е използван баварски камък и е настилка на същото ниво като басейна, за да има по-голямо усещане за простор. Градината, с изключение на няколко разновидности, които вече присъстваха, е изцяло средиземноморска, както за видовете, които я формират, така и за нейната композиция в тераси, завършени на ръка с местна каменна зидария.

Тази тераса има безкрайна гледка към морето и през нощта можете да видите фара, осветяващ лодките. Това е пространство, което приканва към откъсване и средиземноморско спокойствие.
Джесика Батай продължава да ни казва: „Оригиналната къща датира от 70-те години, време, когато цялата тази област е била урбанизирана. От моето студио се погрижихме за проекта за реформа и интериорен дизайн, който даде нов живот на къщата. Беше изоставен, с естетически стандарти, напълно разминаващи се с нуждите и комфорта на съвременния живот. В допълнение към техническото подобряване на конструкцията, ние оценихме силните страни на къщата, като зоната ная. Тази покрита тераса със своята камина и гледка към морето без съмнение е най-доброто място в къщата”. Интериорният дизайнер от самото начало беше ясен за целта на реформата. „Цялата къща е проектирана да подчертае гледката към морето и да създаде връзка между интериора и екстериора“Променете разпределението, за да създадете по-голям хол-трапезария и да го интегрирате кухнята беше база за постигането му.

'

"Средиземноморският стил е синоним на светлина, слънце и море,, така че бялото и синьото са добро начало. За да постигнете своята спокойна атмосфера в интериора, мебелите трябва да са семпли линии, от естествено и измито дърво, ракита, ратан и ковано желязо. Без пискливост и с повърхности, които искате да докоснете."Цветовите контрасти правят светлата всекидневна свежа, динамична и жизнена среда. „За интериорния дизайн сме работили върху много спокойна основа в бели тонове, към които сме добавили малки цветни нотки с възглавниците и мароканския килим. Главните герои са естествени материали, като semilino jalapa и някои типични аксесоари за района: например апликацията от плочки.“
Дневната споделя пространство с трапезарията и кухнята. Собствениците имат деца и също обичат да приемат приятели у дома. За тях беше важно да има отворени пространства, в които да споделят хубави моменти.„Оригиналната къща - спомня си Джесика - беше проектирана по такъв начин, че на практика беше с гръб към морето. Ние преразпределяме и разширяваме пространствата, за да дадем точно това отваряне навън и към неговата силна страна, която е тази прекрасна гледка към хоризонта.“
![]()
Таблица, от Vical Home. Столове, придобити на битпазар и възстановени от студиото на интериорния дизайнер с боя и нова тапицерия. Лампа от плетени влакна, от HK Living. Вратата от рециклирано кофражно дърво разделя двата етажа на къщата. ![]()
След реформата отворената кухня ви позволява да виждате морето от цялата стая и да имате много повече естествена светлина. Кухнята, с актуализирана рустикестетика, е изработена по поръчка с дъбово дърво и бял мрамор Macael. Щората е изработена от местен майстор. От този прозорец можете да видите съседна борова гора.
![]()
Кухня от Айтана Калпе. Мивка, от Chambord. Растения, от Lime Green. В спалнята стойността на майсторството е подчертана. Таблата възстановява типичен материал от тази област, еспарто трева. И придава на помещението селски вид, който контрастира със спокойствието на сивия полиран бетонен под и стени. За разлика от тях две черни настолни лампи с изискан дизайн и комбинацията от тонове, която облича леглото, придават съвременен вид на цялото.
![]()
Таблата, от Let's Pause, с дървена конструкция. Маса, от Viva La Fusta. ![]()
Cuna, от Viva La Fusta. Картина от María Sánchez Escribano, направена с плат и конец ![]()
Спалнята има достъп до басейна. Предната част на шкафа има възстановени, боядисани, оголени и състарени врати, „те са много характерен елемент от типичните конструкции на Хавеа и ми хареса характера, който придават на жилище,” обяснява Джесика.Разнообразието от текстури и естествени тонове създават релаксиращо и специално пространство в банята. Деко плюс: „огледалото е направено от дърво, а мивката е направена от камък Купих го от битпазара. За мен - казва Джесика - е от съществено значение не само да дадем втори живот на предметите, но и да включим елементи, които ни разказват история и придават характер на пространството”
![]()
[image id='9f2274a3-83cf-4df3-932e-2d3340e87510' mediaId='aa956f2a-7369-4a97-a370-ee389849bd72' size='medium' share='true' caption='Табуретка, от HK Хол. Теразовата вана е внесена от Бали. expand='' crop='original'][/image
Хомогенността в покритията, със сив полиран цимент на пода и стените, завършени с варова боя, придават визуална приемственост и хармония на средата и създават усещане за повече простор.Също така, Джесика Батай посочва, „има ангажимент към естествени материали, като дъб или макалов мрамор в кухнята, и е даден втори живот на някои предмети, напр., до кастилските порти. Тези, характерни за района, са придобили свежест и лекота благодарение на оголване и боядисване в същия тон като стените. Всичко, без да се губи средиземноморската същност на къщата. Устойчивостта също е търсена в градината. „Всички растения – с изключение на някои екземпляри, които вече са били на парцела – са местни и се нуждаят от малко поддръжка и напояване.“
![]()
Laia, от екипа на Studio Jessica Bataille, на терасата на къщата. Растения, от Lime Green. ![]()
План на първи етаж ![]()
План на приземния етаж ![]()
План на терасата